lat     rus     eng  
Pirkumu grozs
Grozs ir tukšs
+371 6000-15-21
info@baltcoin.lv

EIRO (Latvija)

Kolekcijas monētas Monētu komplekti 2 Euro Coin Cards 2 Eiro monētas

LATI (1992-2013)

Kolekcijas monētas Apgrozības monētas

Meklēšana

Saņemt ziņas

Saņemt monētu ziņas uz Facebook.

Pērkam monētas

Ja jūs vēlaties pardot monētas, cenas ir pieejamas šeit.

Laimes monēta

Laimes monēta Laimes monēta
TipsSudraba monēta
MateriālsSudrabs 925°
Izlaišanas gads2008
Izlaides mēnesisdecembris
Nominālvērtība1 Ls
Maksimālā tirāža5 000
KvalitāteProof
Svars (g)22.00
Diametrs (mm)35.00
Grafiskais dizainsArvids Priedīte
Plastiskais veidojumsJānis Strupulis
KaltaRahapaja Oy (Somija)


pieejamas: 0


Monētas priekšpuse (averss)

Fonā - pilsētas namu jumti, augšdaļā puslokā uzraksts LATVIJAS REPUBLIKA, centrā - kaķis, lejasdaļā vidū skaitlis 1 un zem tā puslokā uzraksts LATS.

Monētas aizmugure (reverss)

Centrā uz jumtu fona uz skursteņa stāvošs skursteņslauķis ar trepēm labajā un virves rituli ar birsti un atsvaru kreisajā rokā. Lejasdaļā vidū kaķis un gadskaitlis 2008.

Monētas josta

Divi uzraksti LATVIJAS BANKA, atdalīti ar rombveida punktiem.

Tikai retais nav kaut reizi dzīvē sastapis melnā tērpā ģērbtu nokvēpušu vīru ar micīti vai pat lepni slietu cilindru galvā. Vilnas vadmalas svārkus parasti rotā spodrinātas misiņa pogas, un milzīgi plato ādas jostu saslēdz spoža metāla sprādze. Skursteņslauķu allaž pašpārliecināto gaitu līdzsvaro smagnēji šņorējami biezzoļu zābaki, bet pār plecu pārmests viņu galvenais amata rīks - garas virves ritulis ar asu drāšu birsti un metāla svaru bumbu galā.

Vienmēr tur, kur bijuši dūmeņi, tos vajadzējis tīrīt. Taču īstais skursteņslauķu laiks sākās 18. un 19. gadsimtā, kad, akmeņogles lietojot, lielpilsētu gaiss un dūmvadi sarada ar bieziem kvēpiem un ugunsgrēka briesmas spieda ļaudis pastiprināti rūpēties par dūmeņiem.

Sākumā skursteņslauķa darbus augsto jumtu smailēs lika darīt izveicīgiem zēniem, un, piemēram, Lielbritānijā 1788. gada noteikumi prasīja, lai viņi nebūtu jaunāki par astoņiem gadiem. Tā arī angļu literatūras klasiķa Čārlza Dikensa romānā "Olivers Tvists" viltīgais Gemfīlds mēģina padarīt mazo Oliveru par skursteņslauķa mācekli. 1840. gadā vecuma cenzs palielināts līdz 21 gadam, un turpmāk ar skursteņslauķa pienākumiem nodarbojās nopietni vīri. Tāpēc dāņu rakstnieka Hansa Kristiana Andersena pasakā "Gane un skursteņslauķis" abus porcelāna personāžus jau saista pašaizliedzīga mīlestība.

Ogles pakāpeniski nomainīja nafta, dabasgāze un elektroenerģija, krāsnis aizstāja centrālapkures sistēmas. Taču skursteņslauķu pakalpojumi vēl arvien ir pieprasīti, un nekas neliecina par šā amata drīzu izzušanu, lai gan tradicionālais skursteņslauķis moderno pilsētu ielās sastopams arvien retāk.

Skursteņslauķi ir smaidīgi un laipni, jo zina, ka par viņiem ļaudis priecāsies pat vietās, kur dūmeņi kārtībā vai to nemaz nav. Tas tāpēc, ka skursteņslauķi tiek uzskatīti arī par laimes nesējiem. Uz ielas pēkšņi ieraugot šos vīrus, cilvēki visbiežāk iedomājas kādu vēlmi un paberzē melnu pogu. Tad viss iecerētais un kārotais piepildīšoties. Dažviet skursteņslauķus aicina piedalīties pat kāzu rituālos, lai vadītu laulības dzīvi mīlestībā, saticībā, labklājībā un veselīgu bērnu pulkā.

Latvijas Banka sniedz vēl vienu oriģinālu šo ticējumu attīstības iespēju. Ikdienā sastapt skursteņslauķi ir visai grūti, tāpēc laimes alkās varam paberzēt monētu, kur nokvēpušais vīrs, cēli nostājies dūmeņa galā, lūkojas pāri pilsētai, un viņam līdzās vienīgie asistenti - nenogurstošais jumtu censonis kaķis un šalcošais vējš. Tiem, kas tic brīnumam, varbūt arī šeit darbosies laimes pogas efekts - veiksme un ilgu piepildījums ienāks cilvēku mājās un likteņos.

Krievijas numismātikas publikāciju izdevniecības Watermark Publishing House konkursā Монетное созвездие sudraba "Laimes monēta" tika atzīta par Gada sudraba monētu.

Kolekcijas monētas   |   LATI (1992-2013)

2013
Rīga 800 (8 monētas)
€ 450.00 € 390.00
Pievienot grozam
2012
Akmens monēta Akmens monēta
€ 70.00 € 55.00
Pievienot grozam
2011
Dzelzceļš Latvijā Dzelzceļš Latvijā
€ 40.00 € 33.00
Pievienot grozam
2010
Laika monēta III Laika monēta III
€ 70.00 € 65.00
Pievienot grozam
2001
Likteņa monēta Likteņa monēta
€ 350.00 € 300.00
Pievienot grozam
Piegāde pa pastu vai ar pakomatiem Omniva no € 0. Apmaksa ar bankas pārskaitījumu vai Maestro, Visa, Mastercard.

BaltCoin SIA

Reģistrācijas Nr.

41503036316

Salnas 21-195, Rīga, Latvija

Tālrunis:

+371 6000-15-21

E-pasts:

info@baltcoin.lv

© 2015-2019 BaltCoin SIA
Mājas lapas izveide - Seven Hills