lat     rus     eng  
Pirkumu grozs
Grozs ir tukšs
+371 67-660-105
info@baltcoin.lv

EIRO (Latvija)

Kolekcijas monētas Monētu komplekti 2 Euro Coin Cards

LATI (1992-2013)

Kolekcijas monētas

Meklēšana

Saņemt ziņas

Saņemt monētu ziņas uz Facebook.

Pērkam monētas

Ja jūs vēlaties pardot monētas, cenas ir pieejamas šeit.

Pasaku monēta I. Pieci kaķi

Pasaku monēta I. Pieci kaķi Pasaku monēta I. Pieci kaķi
TipsSudraba monēta
MateriālsSudrabs 925°
Izlaišanas gads2015
Izlaides mēnesisnovembris
Nominālvērtība5 EUR
Maksimālā tirāža10 000
KvalitāteProof
Svars (g)31.47
Diametrs (mm)38.61
Grafiskais dizainsAnita Paegle
Plastiskais veidojumsJānis Strupulis
KaltaLietuvos monetų kalykla (Lietuva)


Cena: € 210.00

Pievienot grozam

pieejamas: 1


Monētas priekšpuse (averss)
 
Gulta ar pieciem guļošiem kaķiem; gultas kājgalī rotājums, zem tā gadskaitlis 2015. No attēla pa labi puslokā vietoti kaķu vārdi: Muris, Ņuris, Incis, Mincis un Puncis.
 
Monētas aizmugure (reverss)
 
Centrā kaķis, kas tur putras bļodu; pa kreisi – divi kaķi ar karoti un bļodiņu, pa labi – divi kaķi ar bļodiņām. Augšpusē skaitlis "5", no tā pa kreisi slīpi vietots uzraksts KAĶI, pa labi – EURO.
 
Monētas josta
 
Uzraksti LATVIJAS BANKA un LATVIJAS REPUBLIKA, atdalīti ar rombveida punktiem.

Latvieši vienmēr mīlējuši pasakas, kuru pamācošie vēstījumi vedina uz labestību un darba tikumu. Pasakās netrūkst pasaules ļaunuma, taču labais beigu beigās gūst virsroku. Šajā folkloras mantojumā iekodēta universāla tautas gudrība, filozofija un morāle, izspēlēts kāds dzīves modelis vai situācija un sniegta noderīga pamācība, ļaujot gūt emocionālu tikuma un labestības audzināšanu.
 
Latviešu tautas pasaka par pieciem kaķiem ir viena no tām, kuru vecāki pirms naktsmiera mēdz lasīt bērniem un kuru viņi atkal un atkal lūdz atkārtot. Minči rosās itin lietišķi: "Pieci kaķi brauca mežā malku cirst. Cirta, cirta pulka, nesacirta nekā. Visi, astes sacēluši, pārbrauca mājā. Pārbrauca mājā, apskatās labi – malkas nekā.
 
Nu brauca otrreiz, pārveda katrs pa pagalei: viena pagale īsa, otra strupa, trešā ne īsti strupa, ne īsti īsa. Beidzot visi pieci iekūra uguni, iekūra uguni, vārīja putru, izvārīja putru, ēda kā negauši. Saēdās labi, nespēja paiet, nolikās gulēt. Iesim tad lūkot, vai neguļ ir šobrīd?".
 
Latviešu bērnu literatūras rakstniece Vilma Delle (1892–1980) šo pasaku vērta saviļņojošā un viegli komiskā dzejā. Viņas "Pieci kaķi", kur, līdzīgi kā Kārļa Skalbes "Kaķīša dzirnavās", valda glāstoši romantiska un līdzcietības pilna gaisotne, pirmo reizi tika publicēti "Jaunības Tekās" 1920. gadā, un vēstījums sākās šādi:
 
"Pieci kaķi sarunāja
Putru vārīt vakarā;
Pieniņš ir, katliņš ir,
Tikai malka jāgādā."
Pēc ķibelēm ar kurināmā sagādi nāca caur pūlēm nopelnītais, parādot, ka tikai attapība, uzņēmība un čakls darbs ir labklājības pamatā:
 
"Izvārīja, padzesēja,
Apkārt visi sasēdās:
Ēda, ēda balto putru,
Vēderiņi pacēlās."
Savukārt dzejnieka un grafiķa Alberta Kronenberga (1887–1958) "Pieci kaķi" 1949. gadā publicēti žurnālā "Bērnība" un rādīti kā ķildnieki, kas nekādi nespēj vienoties mērķtiecīgam kopdarbam un sagādāt malku.
 
Latvijas Bankas pasaku monētu sēriju ievada kolekcijas monēta "Pieci kaķi" ar atbilstošu 5 eiro nominālvērtību. Mākslinieces Anitas Paegles radītais monētas veidols nāk ar mīlestības pilnu piecu kaķu versiju kā ģimeniskas mājības, siltuma un labklājības simbolu naudas izteiksmē, kas jānopelna ar labiem darbiem.

Kolekcijas monētas   |   EIRO (Latvija)

Piegāde pa pastu vai ar pakomatiem Omniva no € 0. Apmaksa ar bankas pārskaitījumu vai Maestro, Visa, Mastercard.

BaltCoin SIA

Reģistrācijas Nr.

41503036316

Tallinas iela 7A - 8, Zvejniekciems, Saulkrastu pag., Saulkrastu nov., LV-2161, Latvija

Tālrunis:

+371 67-660-105

E-pasts:

info@baltcoin.lv

© 2015-2022 BaltCoin SIA
Mājas lapas izveide - Seven Hills